Zapewne już wiesz, że ciąża jest liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, ponieważ bardzo trudno dokładnie zmierzyć dokładny dzień poczęcia, który występuje 2 tygodnie później – podczas owulacji. Oznacza to, że w pierwszym tygodniu nie byłaś jeszcze w ciąży, ale twoje ciało już przygotowywało się do tego wydarzenia.
Chociaż ten tydzień jest uważany za pierwszy tydzień ciąży, to byłaś w trakcie miesiączki. Twoje dziecko nie będzie poczęte podczas pierwszych dwóch tygodni ciąży!
Ciąża jest obliczana w ten sposób, ponieważ nawet jeśli znasz dokładną datę owulacji to nadal bardzo trudno jest być pewnym momentu, w którym dziecko zostało poczęte. Zwłaszcza jeśli próbujesz zajść w ciążę, prawdopodobnie będziesz mieć stosunek kilka razy wokół dnia owulacji. Tak więc, zanim stracisz miesiączkę i dowiesz się, że jesteś w ciąży, prawdopodobnie będziesz w około 4 tygodniu ciąży!
Twoje dziecko w 1. tygodniu ciąży
W pierwszych dniach ciąży komórka jajowa, które zostanie uwolniona – i mam nadzieję, że zostanie zapłodniona – zaczyna dojrzewać w jajnikach. W tym okresie około 20 komórek jajowych znajduje się nadal w pęcherzykach jajnikowych i zaczynają przygotowywać się do owulacji w przyszłym miesiącu. Tylko jedna lub czasami dwie komórki zostaną uwolnione do jajowodów w każdym cyklu celem zapłodnienia.
Jak duże jest Twoje dziecko w 1. tygodniu ciąży?
Chociaż nie ma jeszcze dziecka do zmierzenia, twoje ciało przygotowuje się do ciąży. Komórka jajowa kobiety jest największą pojedynczą komórką w ludzkim ciele i zaczyna dojrzewać nawet w pierwszym tygodniu ciąży.
Proces ten nazywa się cyklem jajnikowym, a podczas pierwszych dni ciąży wchodzisz w fazę pęcherzykową. Początek tej fazy zbiega się z początkiem okresu. Początkowo hormon zwany FSH lub hormonem folikulotropowym powoduje, że wiele niedojrzałych pęcherzyków zaczyna przygotowywać się do owulacji.
Ale w 5-7 dniu cyklu jedna komórka jajowa staje się dominująca – ma silniejsze ukrwienie i wytwarza więcej estrogenu. Estrogen będzie również stymulował pogrubienie endometrium czyli wyściółki macicy. Ta podszewka jest miejscem, w którym zapłodnione jajo wszczepi się po poczęciu, gotowe do wzrostu.
W fazie pęcherzykowej ta dominująca komórka jajowa dojrzewa, a następnie czeka na owulację.
FOTO
Ciąża 1. tydzień rozwoju płodu
Ponieważ koncepcja nie doszła do skutku, w pierwszym tygodniu ciąży nadal nie ma rozwoju płodu. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zacząć pracować w kierunku zdrowej ciąży.
Twoja komórka jajowa i nasienie ojca już przygotowują się do ciąży. Zdrowa ciąża zależy w dużej mierze od jakości tych dwóch komórek, z których każda musi zawierać 23 chromosomy. Te 23 chromosomy zawierają wszystkie informacje genetyczne twoje i twojego partnera. Po połączeniu wszystkich 46 chromosomów masz dziecko!
Nawet jeśli nie ma jeszcze dziecka, tworzenie zdrowych nawyków życia i przyjmowanie prenatalnych witamin przed ciążą może zmaksymalizować szanse na poczęcie zdrowego dziecka.
Twoje ciało w 1. tygodniu ciąży
1. tydzień ciąży brzuch
Tak naprawdę nie będzie guza niemowlęcego w pierwszym tygodniu ciąży lub przez następne kilka tygodni. Ponieważ będziesz miesiączkować w tym tygodniu, możliwe jest, że zmiany hormonalne mogą powodować uczucie wzdęcia z powodu zatrzymywania płynów. Inne kobiety odczuwają skurcze podczas menstruacji lub tkliwości brzucha.
Każda kobieta ma inne objawy w tym okresie i ta nie powinna różnić się od poprzednich miesiączek
Objawy ciąży 1 tydzień
Ponieważ poczęcie jeszcze nie nastąpiło, od pierwszego dnia nie wystąpią objawy ciąży. Dla wielu kobiet ich pierwszy prawdziwy objaw ciąży pojawia się miesiąc później, gdy spóźnia się z miesiączką. Ale mogą wystąpić objawy menstruacyjne w pierwszych dniach ciąży. Niektóre z najczęstszych objawów menstruacyjnych obejmują:
- skurcze macicy
- tkliwość piersi
- ból pleców
- bóle głowy
- zmiany nastroju
- trądzik lub pryszcze
- zmęczenie
- biegunka lub zaparcie
USG w ciąży w 1. tygodniu: potrzebujesz go?
Naprawdę nie potrzebujesz badania USG w pierwszym tygodniu ciąży. Jednak lekarz może go wykonać, jeśli nie miałaś wcześniej kontroli przed planowaniem lub masz problemy z poczęciem. W tym momencie badanie ultrasonograficzne może pomóc w zdiagnozowaniu nieprawidłowości anatomicznych, które mogą utrudnić poczęcie dziecka, takich jak mięśniaki macicy lub zespół policystycznych jajników.
Tydzień 1 w ciąży
Jeśli próbujesz wyobrazić sobie, istnieje wiele zmian stylu życia, które możesz zastosować, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Niektóre z tych nowych nawyków obejmują:
- Rozpoczęcie zdrowszej diety : nie ma konkretnej diety na płodność, ale jedzenie zdrowszej żywności może pomóc ci szybciej zajść w ciążę. Włącz do swojej diety pokarmy takie jak warzywa liściaste, ryby nie zawierające rtęci, nasiona i orzechy, węglowodany złożone, owoce i dużo wody, aby przygotować organizm na zdrową ciążę.
- Unikaj pewnych substancji: nawet jeśli nie jesteś jeszcze w ciąży, trzymanie się z dala od alkoholu, tytoniu, nadmiaru kofeiny, prostych węglowodanów, tłuszczów trans i zanieczyszczeń środowiska może zwiększyć twoje szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
- Zacznij ćwiczyć: nigdy nie jest za późno na zdrowie, kiedy zdecydujesz, że chcesz mieć dziecko. Ćwiczenia to świetny sposób na osiągnięcie zdrowej wagi przed dzieckiem!
- Śpij dobrze: badania wykazały, że kobiety, które nie mają wystarczającej ilości snu, mogą mieć więcej problemów z zajściem w ciążę.
- Śledź swój cykl: użyj kalendarza miesiączkowego, aby dokładnie określić, kiedy cykl się rozpoczyna, ile dni trwa i przybliżoną datę owulacji.
Seks w 1. tygodniu ciąży
Większość kobiet nie jest w okresie płodności w trakcie miesiączki, a podczas pierwszego tygodnia ciąży nadal będziesz w odległości około 14 dni od owulacji. Ale to nie znaczy, że nie możesz zacząć ćwiczyć!
Plemniki mogą żyć do 5 dni w drogach rodnych kobiety, więc nawet stosunek na kilka dni przed owulacją może spowodować ciążę. Gdy już zdecydujesz, że jesteś gotowa na poczęcie, unikaj używania żeli. Niektóre żele mogą zmieniać pH w pochwie i utrudniać przepływ plemników.
Lista kontrolna w 1. tygodniu ciąży
Jeszcze przed poczęciem możesz zrobić kilka rzeczy, aby upewnić się, że twoje ciało jest w najlepszej formie na ciążę:
- zacznij brać prenatalne witaminy przed ciążą – zwłaszcza zawierające kwas foliowy
- śledź swój cykl menstruacyjny
- umów się na wizytę przedkoncepcyjną z lekarzem
- umów się na wizytę stomatologiczną
- rzuć palenie
- zmniejszyć spożycie kofeiny
- zacznij ćwiczyć
- śpij dobrze
- jedz zdrowsze jedzenie
- zrób wywiad na temat historii chorób w swojej i partnera rodzinie
Chociaż w pierwszym tygodniu ciąży nie ma dziecka, twoje ciało przygotowuje się już do poczęcia. Oznacza to, że jest już wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zdrową ciążę. Postępuj zgodnie ze zdrowym stylem życia w pierwszych dniach ciąży, a będziesz dbać o swoje dziecko, zanim jeszcze tu będzie!