Kalkulator dni płodnych
Kalkulator βHCG
Kalkulator ciąży
Kalkulator porodu
Kalkulator BMI

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych

Kiedy są te najlepsze dni, by zajść w ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy ma swoje dni płodne, i Ty pewnie też. Znajomość dni, w których najprawdopodobniej będziesz płodna, może zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Typowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni, ale każda kobieta jest inna. Są cykle, które mogą wynosić od 21 do 35 dni. Czas do wystąpienia owulacji jest różny u każdej kobiety, a nawet może różnić się z miesiąca na miesiąc u tej samej kobiety, od 13 do 20 dni. Poznanie tej części cyklu jest ważne, ponieważ warto wiedzieć, kiedy może nastąpić owulacja i ciąża. Podczas każdego cyklu miesiączkowego jest to około 6 dni, kiedy możesz zajść w ciążę. Nazywa się to Twoim „oknem płodności”.
Zastanawiasz się, kiedy są Twoje dni płodne?  Użyj kalkulatora, aby zobaczyć, w które dni najprawdopodobniej będziesz miała największą szansę, by zostać Mamą.
Kalkulator dni płodnych to proste narzędzie, które pomoże ci wyliczyć, kiedy masz dni płodne w cyklu, czyli kiedy jest Twój najlepszy czas i największa szansa na sukces macierzyństwa. Jak działa kalkulator płodności? Wystarczy, że wpiszesz datę swojej ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu, a dowiesz się, kiedy są Twoje dni płodne.

Jak działa cykl menstruacyjny u kobiety?

Co to są dni płodne: występują w fazie okołoowulacyjnej – w tym czasie jest największa szansa na zapłodnienie. Dochodzi do niej wówczas, gdy pęcherzyk, który stał się pęcherzykiem dominującym, uwalnia estrogen, stymulujący pogrubienie błony śluzowej macicy. Gdy poziom estrogenu jest wystarczająco wysoki, wywołuje wzrost LH -hormonu luteinizującego. Hormon ten powoduje pęknięcie dojrzałego pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej do jajowodu – czyli owulację, która jest szczytowym dniem płodnym. Komórka jajowa żyjeprzez 12-24 godzin. Czas przed owulacją, choć w mniejszym stopniu, również należy do dni płodnych – jest to 5 dni przed owulacją. Występowanie dni płodnych jest uzależnione od długości cyklu menstruacyjnego, ale szacuje się, że średnio pojawiają się w 10. – 14. dniu cyklu. Przy dłuższych cyklach nawet do 18. – 20. dnia cyklu.

Co to są dni niepłodne: są to dni od momentu obumarcia komórki jajowej do wystąpienia kolejnej miesiączki. Szacuje się, że komórka jajowa żyje do 24 godzin po wystąpieniu owulacji. Teoretycznie więc większość dni w cyklu jest niepłodnych. W praktyce wiele zależy od długości i regularności cyklu menstruacyjnego, a także długości życia plemników, które potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 6 dni.

Skąd mam wiedzieć, kiedy jestem najbardziej płodna?

Dzięki kalkulatorowi dni płodnych będziesz mogła określić dni poprzedzające owulację oraz dzień owulacji – czyli czas, w którym Twoje szanse na ciążę są największe. Ponadto warto zwrócić uwagę także na oznaki i objawy owulacji, takie jak: wzrost temperatury ciała wkrótce po owulacji oraz zmiana koloru i konsystencji śluzu szyjkowego na bardziej przeźroczysty i śliski (jak białko surowego jaja), a także inne symptomy, jakie wysyła Twój organizm. Pomocne mogą być także testy owulacyjne, które także precyzują czas, w którym występuje owulacja.

Dajcie sobie największe szanse na zajście w ciążę!