Nie ma co do tego wątpliwości: ciąża może być jednym z najbardziej ekscytujących momentów życia kobiety, ale także jednym z najbardziej niespokojnych. Niezależnie od tego, czy ciąża była zaplanowana, czy nieoczekiwana, w ciągu następnych dziewięciu miesięcy będziesz mieć do czynienia z wieloma wyzwaniami. Oczywiście będziesz myśleć o swoim dorastającym dziecku i o tym, jak się nim opiekować, ale będziesz także przechodziła wiele zmian fizycznych i emocjonalnych.
Jeśli uważasz, że ciąża jest trudna z jakiegokolwiek powodu, to postaramy się rozwiać pewne wątpliwości – oto nasz przyjazny przewodnik po 3 tygodniu ciąży:
Twoja ciąża rozpoczęła się, gdy komórka jajowa została uwolniona z pęcherzyka jajnikowego i następnie przez jajowód, w którym nastąpiło zapłodnienie, trafiła do macicy.
Tak wiele z tego zależało od właściwego momentu: twoja komórka jajowa jest uwalniana z jajnika na około 2 tygodnie przed następną miesiączką, a plemniki mogą przeżyć tylko do 5 dni po wytrysku. Oznacza to, że istnieje dość krótkie okno możliwości, w czasie którego może nastąpić koncepcja.
Po wniknięciu plemnika struktura komórki jajowej zmienia się, więc żadne inne plemniki nie mogą wejść. Zapłodnione jajo lub zygota (lub dwie zygoty w przypadku bliźniąt) zaczynają się aktywnie dzielić i w ciągu kilku dni przemieszczają się z jajowodu do macicy. W tym czasie jest to maleńka kula złożona z kilkuset komórek zwana blastocystą.
Kolejnym zadaniem jest przymocowanie do błony śluzowej ściany macicy (endometrium), która służy jako źródło tlenu i składników odżywczych. W miejscu przywiązania część komórek blastocysty rozwija się w kosmówkę, która w przyszłości przekształci się w łożysko (lub dwa). Podczas okresu implantacji (kiedy blastocysta wszczepia się do endometrium) uwalniana jest ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG), co powoduje zwiększoną produkcję estrogenu i progesteronu oraz zapobiega dojrzewaniu nowych komórek jajowych w jajnikach.
Od tego momentu cykl menstruacyjny zatrzymuje się.
Twoje dziecko w 3. tygodniu ciąży
Z tego, co już wspomnieliśmy, zauważysz, że bardzo trudno jest dokładnie powiedzieć, kiedy nastąpiło poczęcie. Wiesz, że komórka jajowa zostanie uwolniona z jajnika na około 2 tygodnie przed następną miesiączką, ale nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, kiedy dokładnie to nastąpi. Ponadto nasienie partnera może przebywać od 30 minut do kilku dni w jajowodzie.
Problem niewiedzy o zajściu w ciążę rozwiązują lekarze rozpoznanjący ciążę od początku ostatniego cyklu miesiączkowego. Choć może się to wydawać dziwne, oznacza to, że Twój lekarz rozpoczyna ciążę przed ciążą!
W trzecim tygodniu twoje dziecko na wczesnym etapie nazywane zarodkiem istnieje jako niewielka kolekcja około kilkuset komórek, które szybko się dzielą i będą się rozwijać w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Komórki zewnętrzne rozwijają się w kosmówkę, które dostarcza pokarm dla dziecka i zapewnia inne funkcje, a komórki wewnętrzne rozwijają się w płód. I jak można się spodziewać, zarodek jest na tym etapie malutki: nie większy niż główka szpilki!
Twoje ciało w 3. tygodniu ciąży
To bardzo wczesne dni ciąży, więc nie spodziewaj się, że poczujesz się inaczej. Pamiętaj, że w 3. tygodniu możesz nie przeoczyć miesiączki i możesz nie mieć pojęcia, że jesteś w ciąży. Nawet jeśli próbujesz zajść w ciążę ze swoim partnerem, nie znajdziesz żadnych fizycznych oznak ciąży, które ujawniłyby, że w środku rośnie mała osoba.
Objawy ciąży, tydzień 3
Jeśli cykl miesiączkowy jest regularny, to pierwszym i najbardziej wiarygodnym wskazaniem, że jesteś w ciąży, może być brak miesiączki, choć istnieje wiele innych powodów opóźnienia miesiączki, a jedynym sposobem, aby się upewnić, jest wykonanie badania BHCG lub testu ciążowego.
Możesz również zauważyć jeden z następujących ogólnych objawów wczesnej ciąży:
- nudności lub wymioty
- niezwykłe zmęczenie
- tkliwość piersi
- częste oddawanie moczu
3 tygodnie ciąży to trochę za wcześnie na badanie ultrasonograficzne. W większości krajów pierwsze USG kobiety w ciąży ma miejsce między 6. a 9. tygodniem.
3 tygodnie ciąży
Daj dziecku najlepszy start w życiu, wykonując następujące czynności:
- Przyjmuj suplement kwasu foliowego w wysokości 400 mikrogramów (chyba, ze lekarz zaleci większą) dziennie.
- Stosuj zdrową dietę. Upewnij się, że obejmuje to różnorodne owoce i warzywa, i spróbuj zminimalizować żywność bogatą w cukier i tłuszcz.
- Jeśli palisz, rzuć! Jest to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia swojego dziecka (i własnego).
Seks w 3 tygodniu ciąży
O ile lekarz nie zaleci inaczej, życie seksualne może trwać normalnie przez cały okres ciąży.
O co zapytać swojego lekarza?
Priorytetem jest wizyta u lekarza. Chociaż dopiero zaczynasz swoją drogę do bycia matką, Twój lekarz będzie w stanie zaoferować Ci fachową poradę i doradzić, jak najlepiej dbać o siebie i swoje dziecko przez cały okres ciąży