Kalkulator BMI (Body Mass Index) daje każdemu możliwość szybkiego i wygodnego obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. BMI możesz obliczyć dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). Wskaźnik ten wykorzystywany jest przede wszystkim do oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów. Większość tych chorób jest związana z otyłością i dlatego kalkulator BMI to tak przydatne narzędzie.
Chociaż BMI jest szeroko stosowanym i użytecznym wskaźnikiem zdrowej masy ciała, ma swoje ograniczenia. BMI to tylko szacunek, który nie może uwzględniać składu ciała. Ze względu na szeroką gamę typów ciała, a także rozbudowy mięśni, rozkładu masy kostnej i tłuszczu, BMI należy rozważyć wraz z innymi pomiarami, a nie stosować jako jedyną metodę określania zdrowej masy ciała danej osoby.
Bez względu na to, jaki wskaźnik BMI wskaże Ci dziś nasz kalkulator, mamy nadzieję, że będzie w normie. Jeśli nie – nic straconego, zawsze ten moment może stać się momentem zwrotnym w Twoim życiu do tego, by motywować się do pracy nad sobą. To jest Twoje zdrowie i Twoje życie i to Ty powinnaś/ powinieneś o nie zadbać.
Poniżej tylko najważniejsze problemy, których można doświadczyć, lub uniknąć, w zależności od tego, czy jesteśmy poza „normą” po stronie nadwagi/otyłości czy też niedowagi/niedożywienia.
Ryzyko związane z nadwagą
Nadwaga zwiększa ryzyko wielu poważnych chorób i schorzeń. Poniżej znajduje się lista wspomnianych zagrożeń, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC):
- Wysokie ciśnienie krwi
- Wyższy poziom cholesterolu LDL, który jest powszechnie uważany za „zły cholesterol”, oraz wysoki poziom trójglicerydów, niższy poziom cholesterolu HDL, uważanego za dobry cholesterol
- Cukrzyca typu II
- Choroba niedokrwienna serca
- Udar
- Choroby pęcherzyka żółciowego
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Bezdech senny i problemy z oddychaniem
- Niektóre nowotwory (endometrium, piersi, jelita grubego, nerek, pęcherzyka żółciowego, wątroby)
- Niska jakość życia
- Choroby psychiczne, takie jak depresja, lęk i inne
- Zasadniczo podwyższone ryzyko śmiertelności w porównaniu do osób z prawidłowym BMI
Jak widać z powyższej listy, istnieje wiele negatywnych, w niektórych przypadkach śmiertelnych, skutków, które mogą wynikać z nadwagi. Ogólnie rzecz biorąc, każdy z nas powinien starać się utrzymać BMI poniżej 25 kg / m2, ale najlepiej indywidualnie skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy nie należy wprowadzać pewnych zmian w swoim stylu życia, aby być zdrowszym.
Ryzyko związane z niedowagą
Niedowaga wiąże się z ryzykiem chorób i zaburzeń wymienionych poniżej:
- Niedożywienie, niedobory witamin, anemia
- Osteoporoza oraz zwiększone ryzyko złamania kości
- Zmniejszenie funkcji odpornościowej
- Możliwe problemy reprodukcyjne dla kobiet z powodu zaburzeń równowagi hormonalnej, które mogą zakłócać cykl menstruacyjny. Kobiety z niedowagą mają również większe ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży
- Potencjalne powikłania w wyniku operacji
- Zasadniczo podwyższone ryzyko śmiertelności w porównaniu do osób z prawidłowym BMI
BMI nie może być w pełni dokładne, ponieważ jest to miara nadmiaru masy ciała, a nie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Na BMI wpływają również takie czynniki, jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, masa mięśniowa i tkanka tłuszczowa, a także poziom aktywności.